Home Blog Uncategorized КРСТАРЕЊЕ 3 КОНТИНЕНТИ 11.03.2022<br/> ЕВРОПА - АФРИКА - АЗИЈА

КРСТАРЕЊЕ 3 КОНТИНЕНТИ 11.03.2022
ЕВРОПА – АФРИКА – АЗИЈА

 

 

Хит програма

ALL INCLUSIVE КРСТАРЕЊЕ – 7 ноќи на брод крузер 

СО ВКЛУЧЕНИ   4 ЕКСУРЗИИ во цената

СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА

Ограничени места

11.03.2022

КРСТАРЕЊЕ НА 3 КОНТИНЕНТИ

ЕВРОПА – АФРИКА – АЗИЈА

Брод крузер – CELESTYAL CRYSTAL

АТИНА-(ЛАВРИОН/ПИРЕУС) – ЕГИПЕТ – ИЗРАЕЛ – КИПАР – РОДОС –КУШАДАСИ-( ЛАВРИОН /ПИРЕУС)- АТИНА

7 ноќи – 8 дена на брод

** Организиран превоз од Битола **
ЛАВРИОН/ПИРЕУС( АТИНА )-ЕГИПЕТ -(PORT SAID ,KAIRO )– ИЗРАЕЛ- (ASHOD,ERUSALIM,VITLEEM ,TEL AVIV ) , КИПАР ( LIMASOL) – РОДОС – КУШАДАСИ -( ЛАВРИОН/ПИРЕУС) – АТИНА 

КРСТАРЕЊЕ (All Inclusive)-СЕ ВКЛУЧЕНО НА БРОД ,ХРАНА И ПИЈАЛОЦИ ,ПРИСТАНИШНИ ТАКСИ, БАКШИШИ!  ПРЕВОЗ ОД БИТОЛА, 4 ЕКСКУРЗИИ …

Термин: 11.03.2022 
Поаѓање од Битола на 10.03.2022 во 23.45 ч

ЦЕНА :

цена по лице во двокреветна внатрешна кабина без прозор : 1095 еур
цена по лице во двокреветна надворешна кабина со прозор :  1195 еур

Сите кабини се опремени со клима уред, туш, WC, ТВ, телефон, сеф и фен за коса.

Брод крузер – CELESTYAL CRYSTAL

Ако имате страст за култура, религија , античка историја и неверојатни доживувања на брод крузер, нашата понуда за крстарење на 3 континенти со 7-ноќи , 8 дена на брод , е животно искуство , возбудлива авантура , што едноставно не смеете да ја пропуштите .Покрај тоа што ќе испловите на некои од најпрекрасните пристаништа , ова фантастично all inclusive крстарење ,додека вие уживате на крузерот Celestyal Crystal во неверојатната храна , all inclusive пијалоците ,музичките програми , јога , танцови, казино, диско, барови,продавници ,анимации , базенот или џакузито или други индивидуални или групни активности ,крузерот Celestyal Crystal ќе ве одведе до познатите Пирамиди во Египет и Светата земја на Израел, островот на љубовта – Кипар , најголемиот остров од Додеканските острови Родос , (познат како островот на розите ,островот на сонцето , островот на змиите и елените , островот на витезите), прекрасниот Кушадаси , античкиот Ефес , светото место – куќата на Марија Богородица, шопинг , античка Атина … овозможувајќи ви да допрете три различни континенти и да истражувате некои од најинтригантните места во светот.
Нашето крстарење на 3 континенти е едно несекојдневно патување кое ви овозможува да откриете 7 дестинации што мора да ги посетите , бесконечни иконски атракции низ Европа, Азија и Африка.

 

 Состанок на групата во 23.45 ч и поаѓање за Пиреа(Атина -Грција), царински формалности , попатни паузи… 

1.ден – Пристигнување во Атина (Пиреа) во 12 часот, се качуваме на нашиот брод крузер ,елегантниот Celestial Crystal и почнуваме да пловиме , да го сонуваме нашиот сон…

21:00 часот -Бродот крузер почнува да крстари , го напушта пристаништето на Лаврион (Атина) и се упатува кон афричкиот континент, кон пристаништето на  Порт Саид  , Египет, а вие почнувате да го запознавате вашиот брод и да уживате во сите негови видови на услуги и погодности . Со толку многу игри, натпревари,  музички настапи , уживање во храната и пијалоците , дружење, базен ,џакузи , фитнес, сауна, спа ,забави, јога, танц, никогаш не е досадно на бродот Celestial Crystal. Секако, можете да најдете многу тивки места на бродот ако сакате да се опуштите од акцијата.

2 ден –Цел ден на море –Продложува уживањето во бродот …

3 ден – 07ч -Пристигнување во пристаништето на Египет – Порт Саид ,Египет , дестинација која може да се пофали со прекрасна мешавина на историја и модерност. Тука ќе го напуштиме крузерот – на портот ќе се качиме во високотуристички автобус со кој ќе ја започнеме нашата целодневна екскурзија Класичен Каиро ( екскурзијата е вклучена во цената), екскурзијата трае околу 12 часови.
Најголемиот град во Африка , Каиро ,и главен град на Египет , и сите негови врвни знаменитости чекаат да бидат откриени на нашата целодневна екскурзија . Оставајќи го пристаништето зад нас , ќе патувате на југ кон Каиро. И вашето прво пристаниште за повик ќе биде последното преостанато чудо на античкиот свет, моќната пирамида на Гиза. Од основата на пирамидата на Ќефрен, слободно време за истражување на овие антички чуда. Ако сакате, можите да се качите на камила или едноставно шетајте го комплексот пеш. Потоа, продолжувајќи низ долината, ќе ja забележите Големата Сфинга што ја чува земјата. Ручек ќе се служи во хотел со 5 ѕвезди, шведски стол – buffet lunch ,ручекот е вклучен во цената), а потоа продолжуваме со разгледување – овој пат во срцето на Каиро. Од раздвижениот плоштад Тахрир (Слобода), ќе се упатиме кон Националниот археолошки музеј за да се запознаете со античката историја на Египет – проследувајќи неверојатни 50 века – преку привлечни антиквитети, во кој има над стотина илјади артефакти од антички Египет, вклучувајќи ги и грнчарството, накитот, мумиите и богатствата на кралот Тутанкамон. По посетата на Институтот на Папирусите , каде можете да пребарувате и да купите широк спектар на убави рачно насликани папирусни отпечатоци, имаме одредено време посветено на купување сувенири пред да тргниме на пат назад кон нашиот брод крузер .
Но, ова не е крај на вашето време во Египет. Откако ќе завршиме со екскурзијата во Каиро, ќе патуваме за Порт Саид за да се восхитувате на куќи, колонијални конзулати од 19 век и октагонален светилник долг 56 метри. Може да прошетате по прекрасно осветлената Корниче, која нуди многу продавници и ресторани, како и неверојатен поглед на прекрасниот Суецки канал. После повеќечасовната екскурзија на пристаништето во Порт Саид се качуваме на крузерот и го продолжуваме нашето крстарење.Крузерот тргнува во 22 ч од Порт Саид. Забавата продолжува на бродот …

4 ден08 часот пристигнување во Израел – Ашход
Кога ќе се разбудите следното утро, ќе се најдете во Ашход, најпрометното пристаниште во Израел. Има многу што да се прави и да се види во Ашход, и можете да изберете, да ја истражите областа самостојно , можи да останите на бродот, или да се придружите на едната од 2 понудени факултативни екскурзии (со доплата):

I – екскурзија – Ерусалим и Витлеем ( со доплата)
Цел ден: Околу  7 – 8 часа
Оваа целодневна турнеја има знаменитости, панорами и обележја од библиски размери. Од Ашход, ќе патувате низ Јудејските ридови и портата на долината, опсадени за време на војната за независност во 1948 година, кон Маслиновата Гора. Погледнете над Ерусалим и старите градски sидови во далечината, пред да истражувате внатре. Посетете ја црквата Гетсемана, каде што Јуда Искариот го изневери Исус , прошетка низ Стариот град и неговиот живописен пазар каде што се совпаѓаат три религии. Продолжуваме , кон Црквата на Светиот Гроб, каде Исус беше распнат, помазан и погребан, кон Виа Долороса и Ѕидот на Плачот – свето место за Евреите каде што можете да напишете желба и да ја поставите во ѕидот. На планината Сион ќе ја видите просторијата на Последната вечера. Сега, во градот на Давид и Јаков, ќе зачекориме во местото каде што се роди Исус – Црквата на Рождеството. Потоа враќање на крузерот, поаѓање на крузерот во 22 часот.

или

II – Екскурзија – Половина ден: До 4 ½ часа
Градот што никогаш не спие е само кратко патување од Ашдод, а оваа полудневна екскурзија ве носи на лежерно панорамски возење за да ги видите Јафа и Тел Авив во едно утро. Патувате по блескавата медитеранска крајбрежје од крстаречкиот брод до античкиот пристанишен град Јафа. Тоа е едно од најстарите пристаништа во светот, сè уште се користи до ден-денес, а нејзините шармантно тесни, историски улици овозможуваат одличен одмор од спротивставените зраци на активност од Тел Авив во далечината. Посетете ја украсената црква „Свети Петар“ – највпечатлива зграда во градот – впијте ја нејзината античка архитектура и земете ги панорамите на Тел Авив пред да започнете со акција. Една од најважните светла на Тел Авив – омилена кај локалното население – е ориенталниот пазар Кармел каде ќе бидете обвиткани со распрскувачи на бои, мириси и ароми на целата свежа храна што се прикажува. Погледнете дел од стоките, време е да се патувате назад во Ашход во раните попладневни часови.

5 Ден – 11 часот- Пристигнување во Кипар – Лимасол, дестинација полна со живот , на зачудувачкиот остров Кипар. Лимасол е главно трговско пристаниште на Кипар , главна туристичка дестинација и ценатар на виното. Стариот град Лимасол е срцето на градот , со тесни улици, згради од песочник и средновековен замок. Додека шетате низ оваа област, ќе откриете град полн со пазари и бутици, и ќе научите повеќе за културата и историјата на Кипар. Лимасол е исто така дом на средновековна тврдина од 14 век, Археолошкиот парк Куриум , , така што има по нешто што одговара на сите вкусови и интереси.Враќање на крузерот .Напуштање на пристаништето на Лимасол во 18 часот.Забавата продолжува на бродот…

6 ден – 12 часот – Пристигнување на живописниот грчки островот Родос – дестинација која ги воодушевува сите оние што ги посетуваат нејзините брегови, Родос е полн фантастични атрактивни места за разгледување , повеќето од нив може да се најдат во историскиот кварт на витезите во Стариот град.
Medieval tour – Acropolis of Lindos and the Citadel of the Knights
Средновековна тура – Акропол на Линдос и Цитаделата на витезите (екскурзијата е вклучена во цената )

Половина ден: до 4 ½ часа
Векови на културата и слојот на необични цивилизации чекаат да бидат откриени за време на нашата автобуска турнеја низ импресивната Линдос и во стравопочитната структура на Акрополис од Линдос. Ќе ги следиме стапките на хероите додека одиме по улицата на витешкиот ред во срцето на историскиот Родос. Седумте конаци на Редот, кои сè уште ги носат нивните првични грбови, се прикажани долж калдрместата улица каде што беше напишана историјата на Родос повеќе од два века. Седејќи на врвот на улицата Најтс, Големата мајсторска палата која заслужено го носи своето име. Ќе бидете изненадени од наметнувачката готска архитектура и сила што е прикажана низ нејзините судски структури, бидејќи ќе погледнете во фасцинантната ера на витезите. Ние ќе ја завршиме нашата турнеја низ историскиот Родос со слободно време, така што ќе можете да ги зацврстите вашите спомени за Родос со свое темпо,шопинг … Враќање на бродот . Напуштање на пристаништето на Родос во 20 часот.

7 ден – 07 часот – Пристигнување во пристаништето на Кушадаси – Кога ќе пристигнете во овој град на хотели и на плажа, ќе бидете пречекани од шеталиштето на море и пристаништето што се раздвижува со продавниците и рестораните. Кушадаси исто така има една од најдобрите покриени чаршии на турскиот брег, со производи – од чанти и чевли до накит, теписи и мебел… Одлична можност за неминовната терапија – шопингот .

Половина ден: до 4 ½ часа
Екскурзија-Антички Ефес низ вековите- хеленистичко и римско (екскурзијата е вклучена во цената)

Куќата на Марија Богородица – можност за надградување над екскурзијата Ефес со доплата
После екскурзијата автобусот ќе ве однесе во фабриката за кожни производи , каде по фабрички цени можи да шопингувате , а потоа во фабриката за локум , алва , чаеви …
Слободно време за индивидуални активности , шопинг , или враќање на бродот , крузерот ве чека на пристаништето кое се наоѓа одма до шеталиштето , центарот и чаршијата …
Ова е понуда како можите да го помините вашето време во Кушадаси , тука нема ништо облигативно – задолжително , така да ако сакате можите да користите дел од понудените опции , или ако сакате сами да си го организирате денот или да одлучите да останите на бродот – СЕ Е ВАШ ИЗБОР !
Celstalal Crystal ја напушта Кушадаси во вечерните часови , во 19.30 часот – за да се упати кон  Лаврион  каде треба да не однесе следното утро, но вашето уживање сеуште не завршува и трае уште една цела ноќ , имате уште една цела ноќ и утро на крузерот да продолжите да уживате во all inclusive храна и пијалоци, забава, казино, дискотека …

8 ден – 07 часот – Пристигнување во Лаврион  ( Атина ) Појадок – Напуштање на бродот – Вашата авантура завршува со панорамски разглед со водич (разгледот е вклучен во цената) на античка Атина, плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Евзоните, Олимпискиот Стадион, Адријановата Порта, Акропол, Партенон, прошетка низ центарот на Атина, а кога ќе завршиме со истражување на главниот град на Грција тргнуваме со попатни паузи за Македонија.

 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
– Организиран превоз – Битола – Пиреа/Лаврион (Атина) – Битола
– Сместување во внатрешни кабини (сместување во надворешни кабини  по цени во зависност од типот на кабината)
– All Inclusive Пакет (појадок, ручек , вечера )
– Неограничено конзумирање на алкохолни и безалкохолни пијалоци
– Дневни и ноќни активности, забавна програма, анимација, забавни програми , претстави , музички програми во барови , анимацији (јога, танц, итн)
– Користење на базен( согласно временските услови) фитнес центар и сауна
– Пристанишни такси (289 еур )
– Бакшиши

4 екскурзии се вклучени во цената :
– Посета – разглед на  Атина со локален водич
Целодневна екскурзија во Египет – 12 часа.
Посета на главниот град Каиро со вклучен ручек и посета на пирамидите. 
Полудневна екскурзија на Родос 
Средновековна тура –  Цитаделата на витезите 
Полудневна екскурзија во Кушадаси:
Посета на Антички Ефес и куќата на Марија Богородица (со доплата), шопинг
Придружник од агенција

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО :

– Патничко осигурување
– Факултативни екскурзии кои се организирани на лице место
– Услуги во салон за убавина и спа центар
– Медицински услуги
– индивидуално користење на екскурзии кои бродот ги организира како факултативи со доплата
– влезници
– ДРУГИ НЕСПОМНАТИ УСЛУГИ

Оваа програма има многу ограничени места.

НАПОМЕНА : ПАСОШОТ МОРА ДА БИДЕ БИОМЕТРИСКИ И ДА БИДЕ ВАЛИДЕН МИНИМУМ УШТЕ 6 МЕСЕЦИ ОД ДЕНОТ НА СЛЕГУВАЊЕ ОД БРОДОТ , ОДНОСНО ОД ЗАВРШУВАЊЕТО НА КРСТАРЕЊЕТО .

КРСТАРЕЊЕТО ЌЕ СЕ ОДВИВА СОГЛАСНО СИТЕ МОМЕНТАЛНИ КОВИД ПРОТОКОЛИ, КОИ ЌЕ ВАЖАТ ВО МОМЕНТОТ НА КРСТАРЕЊЕТО!!!

ПРИЈАВУВАЊЕ – ДО ПОПОЛНУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА РЕЗЕРВИРАНИТЕ КАБИНИ !!! ОГРАНИЧЕН БРОЈ !!!

Податоци за бродот :

Бродот CELESTYAL CRYSTAL има 163 внатрешни кабини , 313 надворешни кабини , 53 апартмани со балкон ,капацитет за 1.200 , патници , 4 лифтови , 10 патнички дескови – пултови .

 

Share:

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published.