Home Blog Uncategorized НОВА 2022 ГОДИНА ВО АТИНА -ПИРЕА-ПЕЛОПОНЕЗ

НОВА 2022 ГОДИНА ВО АТИНА -ПИРЕА-ПЕЛОПОНЕЗ

1 ден 30.12.2021 Поаѓање во 20.15 часот ,  ноќно возење со попатни паузи.

2 ден 31.12.2021 Пристигнување во Атина во утринските часови. Панорамско разгледување на градот со водич: плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Евзоните, Олимпискиот Стадион, Храмот на Зевс, Адријановата Порта, Акропол…Сместување во хотел во центарот на Атина. Слободно попладне во центарот на Атина. Дочек на новата 2022 г. на плоштад или во Таверна на Плака со богато мени и програма на грчки песни и игри (стариот дел на Атина–под Акропол). Ноќевање.

3 ден 01.01.2022 Појадок. Потоа полудневен излет до Пиреја-најголемото пристаниште на Балканот – со нејзините Марини, каде се стационирани најмодерни јахти од целиот свет. Потоа се оди до Глифада – најпознато излетничко место на Атињани, со убави плажи и вили. Продолжување до најјужниот Рт на Балканот Сунион – каде се најдува храмот на богот Посејдон (ќе се види надворешно- без влез).Враќање во Атина. Вечерта факултативна вечера во Таверна на Плака со богато мени и програма на грчки песни и игри. Ноќевање.

4 ден 02.01.2022 Појадок. Факултативен целодневен излет до Пелопонез со локален водич. Посета на Коринтскиот каналЕпидаурус-најакустичниот амфитеатар од Античка Грција, Микена-Античкиот град на Кралот Агамемнон и гробницата на Агамемнон. Попладнето преку Атина патувањето продолжува за Македонија, ноќно возење со попатни паузи.

ЦЕНА: 6.400,денари

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

– автобуски превоз на наведената релација

– сместување на база 2 НП во хотел со 3* во Атина

– разглед на Атина со локален водич

– организација на аранжманот и лиценциран придружник на групата

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

– задолжително патничко осигурување – без франшиза (200 ден.до 65г. , 400 ден од 65-70 г )

– факултативен целодневен излет до Пелопонез со водич – 20 €,

– целодневен излет до Пиреа,Глифада и Сунион -10 еур

– вечера во Таверна со програма=40 € на 31.12.2022г., (=30 € на 01.01.2022),

– влезници за локалитетите.

Напомена: Рок на пријавување до 20.12.2021 година.

ПРОТОКОЛИ ЗА ВЛЕЗ ВО ГРЦИЈА  / МАКЕДОНИЈА

Негативен PCR или негативен Брз антиген тест, потврда / сертификат за вакцинација од Covid-19 (14 дена по примена втора доза од вакцината), Сертификат за прележан Covid-19 (по 1 месец од потврдената инфекција, максимум до 6 месеци од датумот на тестирање односно 45 дена за во Македонија), за деца до 12 г се ослободени од овие мерки додека старосната граница на децата во Македонија се оденсува до 18 г.

Share:

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published.